Program Erasmus+ w Wyższej Szkole Umiejętności Zawodowych w Pińczowie w latach 2021-2027
Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych w Pińczowie jest beneficjentem Karty Erasmus+ Dla Szkolnictwa Wyższego (ECHE) 2021-2027.
Karta została przyznana Uczelni dnia 17 lutego 2021. Na jej mocy, Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych w Pińczowie może przyjmować zagranicznych studentów oraz wysyłać swoich studentów na zajęcia albo też praktyki zawodowe do zagranicznych uczelni i instytucji w ramach programu kształcenia pielęgniarstwo I stopnia. Karta ECHE obowiązuje od 2021 r. do 2027 r. W ramach koncepcji EWP (Erasmus Without Paper) obsługa administracyjna studentów i obieg dokumentacji w ramach programu Erasmus+ będą realizowane całkowicie zdalnie. Aby zrealizować powyższe cele, Uczelnia ubiega się o przynależność do Konsorcjum Pionier.ID oraz konfederacji Uczelni EduGain, które to umożliwiają na uwierzytelniony dostęp dla studentów do zewnętrznych usług związanych z zarządzeniem dokumentacją programu Erasmus+.
O wdrożeniach międzynarodowych partnerstw z zagranicznym Uczelniami bądź instytucjami będziemy Państwa informować na bieżąco.
Uczelnia będzie przygotowywała wniosek o dofinansowanie mobilności międzynarodowej studentów w ramach programu Erasmus+.
Celem uczestnictwa WSUZ we współpracy międzynarodowej w ramach tej inicjatywy jest umożliwienie studentom wyjazdów zagranicznych na studia oraz praktyk zawodowych zagranicą w ramach programu kształcenia kierunku studiów pielęgniarstwo I stopnia. Współpraca międzynarodowa między instytucjami szkolnictwa wyższego służy także promowaniu wspólnych europejskich wartości, wspieraniu integracji społecznej oraz zrozumienie międzykulturowości, jak i poczucia przynależności do społeczności europejskiej.
Erasmus+ jest to skuteczny instrument promujący integrację osób ze środowisk defaworyzowanych, w tym nowo przybyłych migrantów. Informacje o współpracy międzynarodowej, prowadzone przez Uczelnię w ramach programu Erasmus+ 2021-2027 zostaną wkrótce opublikowane.
W celu uzyskania dodatkowych informacji o współpracy międzynarodowej oraz programie Erasmus+ prosimy o kontakt z Biurem Współpracy Międzynarodowej.
Biuro Współpracy Międzynarodowej
Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej zajmuje się koordynowaniem działań, związanych z międzynarodowymi wymianami międzyuczelnianymi, także w ramach Programu Erasmus+. Pracownicy Biura są zobowiązani do udzielania wsparcia logistycznego uczestnikom programów wymiany międzynarodowej, bieżącego udzielania pomocy uczestnikom programu Erasmus+ oraz informacji dotyczących kursów językowych itp. Uczestnicy wymiany w ramach programu Erasmus+ są objęci bieżącą opieką Międzynarodowego Biura Współpracy z Zagranicą i Koordynatora Programu Erasmus+.
Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej pomaga także w organizacji zakwaterowania i ubezpieczeń dla studentów, dostarczeniu niezbędnych informatorów oraz programów kursów, przygotowywaniu wsparcia językowego oraz w aklimatyzacji i integracji grupy studentów i pracowników naukowych.
Międzynarodowe Biuro Współpracy z Zagranicą i Koordynator Programu Erasmus+ zobowiązują się do dostarczenia partnerskiej instytucji edukacyjnej pełnej informacji związanej z zasadami i terminami wymiany studenckiej, systemem przyznawania kredytów studenckich, programem kursów oferowanych w ramach programu Erasmus+ oraz informacji na temat systemu przeliczania punktów ECTS za proponowane w programie studiów zajęcia. Wszystkie informacje dotyczące kontaktu, programu studiów, systemu ETCS, administracyjnymi regulacjami oraz lokalizacjami są na bieżąco dostarczane. Akademiccy nauczyciele, którzy zgłosili się do pomocy w organizacji wymiany lub też sami uczestniczą w niej, są także objęci opieką Międzynarodowego Biuro Współpracy z Zagranicą i Koordynatora Programu Erasmus+. Uczelnia wyższa promuje także kształcenie praktycznych umiejętności, zaś oferty stażów są promowane poprzez informacyjne spotkania, stronę internetową, publikacje w prasie, postery i ulotki.
Pełnomocnik Rektora ds. Programu Erasmus+ i Współpracy Międzynarodowej
Legal Entity Appointed Representative (LEAR)
mgr Grzegorz Pastuszka
tel.: 413- 573-204
fax.: 413-573-204
ul. Żwirki i Wigury 40, 28-400 Pińczów
Koordynator ds. Programu Erasmus+ i Współpracy Międzynarodowej
mgr Krzysztof Kopczyński
tel.: +48 787 745 440
e-mail: kkopczynski@wsuz.pl
Międzynarodowa Strategia WSUZ
Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych jest zainteresowana pozyskiwaniem edukacyjnych instytucji jako partnerów w zakresie organizacji wymian studenckich w ramach programu Erasmus+ . Kooperacja proponowana jest instytucjom edukacyjnym z całej Europy w zakresie wymiany studentów oraz pracowników akademickich na kierunku pielęgniarstwo. Szkoła dąży do zapewnienia wysokiego standardu edukacji pielęgniarstwa, zarówno w zakresie teorii, jak i praktyki. Program nauczania jest ściśle adekwatny do wymagań ze strony lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się ochroną zdrowia. Uczelnia wyższa dąży do współtworzenia społeczeństwa wiedzy poprzez naukę oraz integrację społeczną. Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych wspomaga zarówno mobilność lokalną, jak i zagraniczną. Uczelnia umożliwia podjęcie studiów i zyskanie uprawnień w zakresie pielęgniarstwa studentom z mniejszych miast oraz wsi, a także osobom z rodzin mniej zamożnych oraz społecznie wykluczonych.
Polityka Programu Erasmus+
- Szkoła dąży do zapewnienia wysokiego standardu edukacji pielęgniarstwa, zarówno w zakresie teorii, jak i praktyki. Program nauczania jest ściśle adekwatny do wymagań ze strony lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się ochroną zdrowia.
- Uczelnia wyższa dąży do współtworzenia społeczeństwa wiedzy poprzez naukę oraz integrację społeczną. Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych wspomaga zarówno mobilność lokalną, jak i zagraniczną. Uczelnia umożliwia podjęcie studiów i zyskanie uprawnień w zakresie pielęgniarstwa studentom z mniejszych miast oraz wsi, a także osobom z rodzin mniej zamożnych oraz społecznie wykluczonych.
- Poprzez uczestnictwo w programie Erasmus+ szkoła zobowiązuje się do pełnienia roli odpowiedzialnego partnera dla europejskich szkół wyższych i przedsiębiorstw. Szkoła dąży do wdrażania wielostronnych projektów, promujących wymiany studenckie oraz wielojęzyczność, tolerancje i międzykulturową wrażliwość. Program nauczania szkoły wyższej przewiduje zajęcia w języku polskim i angielskim, jak i praktyki w instytucjach biznesowych.
- Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych jest zainteresowana pozyskiwaniem edukacyjnych instytucji jako partnerów w zakresie organizacji wymian studenckich w ramach programu Erasmus+ . Współpraca proponowana jest instytucjom edukacyjnym z całej Europy w zakresie wymiany studentów oraz pracowników akademickich na kierunku pielęgniarstwo.
- Uczelnia deklaruje się podejmować działania zmierzające do rozwoju instytucji poprzez aktywną kooperację z organizacjami komercyjnymi, regionalnymi, rządowymi, pozarządowymi oraz edukacyjnymi. Szkoła dąży do pozyskiwania nowych źródeł finansowania, jak i ciągłego ulepszania wewnętrznego systemu zarządzania nowymi funduszami.
- Uczelnia wyższa od kilku lat tworzy system wirtualnego dziekanatu umożliwiającego studentom zapisywanie się na zajęcia online, jak i pełny przegląd planu zajęć oraz wyników kolokwiów i egzaminów poprzez internetowy serwis. Szkoła wyższa promuje także interaktywne zajęcia i kursy językowe on-line. Uczelnia podejmuje się także utworzenia interaktywnych programów, realizowanych z innymi instytucjami edukacyjnymi, biznesowymi i pozarządowymi zgodnie z koncepcją „trójkąta wiedzy”.
- Szkoła wyższa zobowiązuje się do wypełniania aktywności, jak i postanowień w ramach Programu Erasmus+ w zakresie alokacji ludzkich i materialnych zasobów do Międzynarodowego Biura Współpracy z Zagranicą, a także do stworzenia szczegółowych procedur wdrażania, monitorowania oraz ewaluowania projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+, a także do inicjowania dodatkowego pomocy językowej dla studentów.
- Zgodnie z zarządzeniem rektorskim pt. „The Plenipotentiary of the Rector for Gender Equality and for Counteracting Discrimination” Uczelnia Wyższa zobowiązuje się do promowania tolerancji oraz wielokulturowości. WSUZ podejmuje się zapobieganiu dyskryminacji pod względem rasowym, seksualnym, społecznym, ekonomicznym oraz fizycznym, jak i gwarantuje wszystkim studentom równy dostęp do uczestnictwa w projektach.
- Projekty organizowane przez Międzynarodowego Biura Współpracy z Zagranicą i Koordynatora Programu Erasmus+ są poddawane bieżącej oraz semestralnej ewaluacji projektów oraz całego programu.
- Uczestnicy wymiany w ramach Erasmus+ są objęci bieżącą opieką Międzynarodowego Biura Współpracy z Zagranicą i Koordynatora Programu Erasmus+. Instytucje te pomagają także w organizacji zakwaterowania i ubezpieczeń dla studentów, dostarczeniu niezbędnych informatorów oraz programów kursów, przygotowywaniu wsparcia językowego oraz dążą do pełnego zaklimatyzowania się grupy studenckiej, jak i wzajemnej integracji. Pomoc w ramach programu Erasmus+ przeprowadzana jest dwuetapowo.
- Międzynarodowe Biuro Współpracy z Zagranicą i Koordynatora Programu Erasmus+ zobowiązują się do dostarczenia partnerskiej instytucji edukacyjnej pełną informacje związaną z zasadami i terminami wymiany studenckiej, systemem przyznawania kredytów studenckich, programem kursów oferowanych w ramach programu Erasmus+ oraz informację na temat systemu przeliczania punktów ETCS za proponowane w programie studiów zajęcia.
- Studenci, którzy zdecydowali się na wymianę studencką i przyjechali do Wyższej Szkoły Umiejętności Zawodowych w ramach programu Erasmus+ są objęci mentorską opieką. Dostarczone są wszystkie informacje dotyczące kontaktu, programu studiów, systemu ETCS, administracyjnymi regulacji oraz lokalizacji. Akademiccy nauczyciele, którzy zgłosili się do pomocy w organizacji wymiany są także objęci opieką Międzynarodowego Biuro Współpracy z Zagranicą i Koordynatora Programu Erasmus+.
- Uczelnia wyższa promuje także kształcenie praktycznych umiejętności, zaś oferty stażów są promowane poprzez informacyjne spotkania, stronę internetową, publikacje w prasie, postery i ulotki.
Zasady systemu ETCS
Studia stacjonarne na kierunku pielęgniarstwo są realizowane w formie zjazdów w weekendy obejmujących piątek, sobotę i niedzielę. Forma zjazdów weekendowych umożliwia osobom pracującym podjęcie studiów na kierunku pielęgniarstwo. Jednocześnie czas trwania studiów został wydłużony do 7 semestrów celem umożliwienia realizacji wszystkich treści programowych. Obciążenie godzinowe oraz nakład pracy studenta mierzony systemem ECTS jest porównywalne w każdym semestrze.
Zasady systemu punktowego na kierunku pielęgniarstwo są następujące:
- wartość punktową przypisuje się przedmiotowi na podstawie oszacowania nakładu pracy studenta, potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia,
- punkty są przyznawane dopiero po zdaniu egzaminu lub uzyskania zaliczenia potwierdzającego osiągnięcie założonych efektów kształcenia,
- jeden punkt ECTS odpowiada ok. 25 – 30 godzin pracy studenta, przy czym liczba ta obejmuje zarówno czas poświęcony za zajęcia zorganizowane przez Uczelnię, jak i pracę indywidualną, którą student musi poświęcić do osiągnięcia założonych efektów kształcenia w ramach danego przedmiotu.
Liczba punktów przyporządkowanych przedmiotom jest liczbą całkowitą.
ECTS są przypisane efektom kształcenia uzyskiwanym w wyniku realizacji zajęć teoretycznych, zajęć praktycznych, seminarium dyplomowego i praktyk zawodowych przewidzianych planem i programem studiów, w tym:
- nauki podstawowe – 20 ECTS
- nauki społeczne i humanistyczne – 17 ECTS
- nauki w zakresie podstawowej opieki pielęgniarskiej – 22 ECTS
- nauki w zakresie opieki specjalistycznej – 34 ECTS
- zajęcia praktyczne – 41 ECTS
- praktyka zawodowa – 46 ECTS
Łączna liczba punktów ECTS, jaką student uzyskuje w ramach zajęć, do których odnoszą się efekty kształcenia na kierunku pielęgniarstwo na studiach pierwszego stopnia to 180 ECTS.
Polityka języka i wsparcie językowe.
Program Kształcenia na kierunku pielęgniarstwo obejmuje 120 godzin lektoratu, języka angielskiego. Po ukończeniu kursu uczestnik posiada znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
Warunkiem zakwalifikowania się do uczestnictwa w wymianie międzynarodowej jest znajomość języka wykładowego w instytucji partnerskiej. Poziom znajomości języka będzie sprawdzany na podstawie specjalnie przygotowanego testu lub też musi być potwierdzony odpowiednim certyfikatem.
Egzamin przeprowadzany jest przez wyznaczoną przez pełnomocnika komisję, w skład której wchodzą co najmniej dwie osoby. Egzamin może być też przeprowadzony przez wyznaczanego partnera np. szkołę językową w ramach podpisanej umowy.
Na uczelni funkcjonuje Studium Jeżyków Obcych oferujące kursy przygotowujące studentów do uczestnictwa w programach wymiany międzynarodowej pod względem znajomości języków obcych.
Ponadto, studenci mają możliwość uczestnictwa w specjalnych kursach prowadzonych przez szkoły językowe z którymi uzupełnia podpisała umowy. Szkoły te zlokalizowane są w kilku miastach, w kilku ośrodkach pokrywających się z geograficznym miejscem zamieszkania studentów. Nauczyciele akademiccy, którzy składają aplikację na wymianę studencką w ramach programu Erasmus+ są zobowiązani do przedłożenia Koordynatorowi ds. Programu Erasmus+ dokumentu potwierdzającego znajomość języka wykładowego macierzystej uczelni.
Wsparcie językowe jest zapewniane przez Studium Języków Obcych. Dla studentów oraz pracowników przyjeżdżających z minimum 2- miesięcznym doświadczeniem uczestnictwa w programie wymiany międzynarodowej w programie Erasmus+ są zapewnione darmowe lektoraty języka polskiego oraz angielskiego.
W ramach współpracy międzynarodowej w programie Erasmus+ organizowane będą trzy rodzaje lektoratów:
- Ogólny kurs języka polskiego uczy podstawowych zasad języka polskiego oraz przygotowuje uczestników wymiany do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Planowana częstotliwość ogólnego kursu – Częstotliwość: 2 x 3h na tydzień.
- Kurs języka polskiego w pielęgniarstwie (kurs specjalistycznego, polskiego języka medycznego)- częstotliwość 2 x 3 h na tydzień.
- Kurs języka angielskiego dla osób przyjeżdżających- częstotliwość: 2 x 3 h na tydzień
Nauka języka polskiego i angielskiego odbywa się za pomocą wsparcia komputerowego. Kurs kończy się egzaminem, zaś uczestnik dostaje certyfikat ukończenia kursu. Dodatkowo, każdy student może liczyć na wsparcie ze strony indywidualnego opiekuna oraz przewodnika, którzy to są wyznaczani przez Uczelnią do udzielania wsparcia osób, przyjeżdżających na wymianę w ramach programu Erasmus+.
Zakres wsparcia dla studentów
Koordynator ds. Programu Erasmus+ jest odpowiedzialny za opiekę nad uczestnikami mobilnymi uczestnikami i przyjeżdżającymi studentami. Student otrzymuje dokumenty informacyjne dotyczące: realizacji zajęć dydaktycznych (indywidualnie przygotowane dla każdego uczestnika dokumenty informacyjne, plany zajęć, sylabusy przedmiotów, informacje o zasadach realizacji zajęć i formach zaliczeń poszczególnych przedmiotów, w tym ilości uzyskiwanych punktów ECTS, instrukcje korzystania z wirtualnego dziekanatu, instrukcje korzystania z platformy e-learning), materiały informacyjne dotyczące Uczelni, informacje na temat lektoratów z języka polskiego, informacje o ubezpieczeniu oraz zasadach realizacji opieki zdrowotnej, możliwości spędzania wolnego czasu, imprezach integracyjnych i wycieczkach. Bieżąca obsługa studentów w języku obcym odbywa się także w dziekanacie Uczelni. Koordynator Programu Erasmus+ jest w bieżącym kontakcie z mobilnymi uczestników. Dodatkowo, dla każdego studenta przyjeżdżającego wyznacza się indywidualnego opiekuna.
Koordynator ds. Programu Erasmus+ jest także odpowiedzialny za opiekę i wsparcie studentów wyjeżdżających na studia i staże. Koordynator ustala z instytucją partnerską zakres i rodzaj wsparcia udzielanego studentom wyjeżdżającym przez uczelnię przyjmującą. Przekazuje informacje dotyczące wyjeżdżających studentów które mogą mieć znaczenie dla ubezpieczenia lub zakwaterowania studentów wyjeżdżających, organizuje przejazd studenta oraz sprawdza czy partner zagraniczny zapewnił zakwaterowanie, ubezpieczenie. Uczelnia umożliwia studentom zakwalifikowanym do wyjazdu w ramach Erasmusa+ nieodpłatne uczestniczenie w kursie przygotowawczym języka angielskiego w środowisku międzynarodowym.
Poniżej wymienione są rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych dla uczestników programu Erasmus+:
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Korzystając z EKUZ zagranicą należy pamiętać, że podlega się obowiązkom i korzysta z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Oznacza to, że z ubezpieczenia EKUZ można skorzystać jedynie w placówkach publicznej służby zdrowia.
Karta Euro26 przeznaczona dla studentów od 5 do 30 roku życia. Karta zawiera ubezpieczenie turystyczne firmy AXA. Karta jest ważna na całym świecie, za wyjątkiem Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Ubezpieczenia wchodzące w skład ochrony to: NNW, OC, KL, ASS.
ISIC (International Student Identity Card) działa na świecie od 1968 r., pod patronatem UNESCO. Karta przysługuje studentom studiów stacjonarnych i podyplomowych uczelni państwowych i prywatnych bez ograniczenia wieku Wystawiana jest także uczniom szkół średnich i gimnazjów powyżej 12. roku życia. Do jej wyrobienia potrzebna jest ważna legitymacja studencka (szkolna) i jedno zdjęcie. Dostępne są różne pakiety ubezpieczenia oraz – w każdym typie karty – dostęp do zniżek w Polsce i za granicą:
– ISIC bez ubezpieczenia – potwierdza status studenta, uprawnia do zniżek.
– ISIC z ubezpieczeniem Polska – zawiera ubezpieczenie w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW do 20 000 zł) tylko w Polsce.
– ISIC z ubezpieczeniem Świat – zawiera ubezpieczenie w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na świecie (NNW 20 000 zł, KL 60 000 euro). Karta nie zawiera ubezpieczenia NNW działającego w Polsce, które można dodatkowo wykupić za dopłatą.