Czepkowanie 2024
10 maja 2024 roku odbyła się ceremonia czepkowania studentów w Wyższej Szkoły Umiejętności Zawodowych w Pińczowie. Uroczystość mająca dla pielęgniarek i położnych oraz studentów pielęgniarstwa ogromne znaczenie symboliczne.
„Marzenia są dla tych, którzy zostają w domu, wyzwania – dla tych, którzy wyruszają w drogę. Choć rzeczywiście od marzeń wszystko się zaczyna” – takie hasło było motywem przewodnim tegorocznej uroczystości.
Tradycja czepkowania sięga 1911 roku, kiedy to po raz pierwszy w Polsce nosiły go uczennice Szkoły Pielęgniarskiej w Krakowie. Chociaż od 1991 pielęgniarki i położne nie mają obowiązku noszenia czepka, stanowi on integralną część stroju galowego ubieranego podczas różnego rodzaju uroczystości w tym państwowych i zawodowych.
Studenci prezentowali najważniejsze atrybuty zawodu pielęgniarskiego: stroje, czepek oraz lampę. Podczas uroczystości przenieśliśmy się z duchem czasu w XIX wiek, by poczuć iskrę powołania, o której w nowoczesności często się zapomina. Nie zabrakło również prezentacji twórczości literackiej i artystycznej- prezentowane były m.in. wiersze autorskie Studentów oraz jednej z wykładowczyń naszej Uczelni – dr Barbary Lelonek.
Studenci w wykładzie inauguracyjnym pt. „Sylwetki znanych i zasłużonych pielęgniarek” przedstawili postacie, które swoją pracą i oddaniem zmieniały oblicze pielęgniarstwa. Wśród wielu wybitnych pielęgniarek wspomniano Florence Nightingale, prekursorkę współczesnego pielęgniarstwa, której rocznica urodzin- 12 maja- wyznacza Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Z kolei wykład okolicznościowy dotyczący symboli w pielęgniarstwie ukazywał znaczenie najważniejszych symboli zawodowych takich jak lampka, czepek, przysięga czy hymn.
Głównym punktem spotkania był akt zaszczytnego czepkowania studentek i studentów, którego dokonali nauczyciele pracowni umiejętności zawodowych. Studentki i studenci złożyli ślubowanie a następnie odśpiewano hymn pielęgniarski.
Na zakończenie uroczystości społeczność studencka w szczególny sposób podziękowała wykładowcom i nauczycielom pracowni umiejętności pielęgniarskich Wyższej Szkoły Umiejętności Zawodowych w Pińczowie za trud i zaangażowanie włożone w przygotowanie przyszłych kadr pielęgniarek i pielęgniarzy.
Dziękujemy przybyłym Gościom a wszystkim Studentkom i Studentom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości oraz uczestnictwo w wydarzeniu. Życzymy satysfakcji w życiu osobistym, naukowym i zawodowym.