Współpraca między WSUZ a Kliniką Beelitz
Współpraca między Wyższą Szkołą Umiejętności Zawodowych z siedzibą w Pińczowie z Kliniką Beelitz jest prowadzona od 2018 r. Jej program jest skierowany do studentów pielęgniarstwa, którzy są zainteresowani nauką języka niemieckiego i uczestnictwem w praktykach zawodowych w Niemczech. Współpraca z Kliniką umożliwia studentom zaliczenie praktyk zawodowych w zagranicznej instytucji medycznej, także w ramach uczestnictwa w programie Erasmus Plus, poprawienie ich kompetencji językowych oraz uzyskanie przez nich pełnoetatowej pracy w Klinice Beelitz.
Współpraca między Wyższą Szkołą Umiejętności Zawodowych z siedzibą w Pińczowie z Kliniką Beelitz zakłada realizacje trzech inicjatyw:
1/ Bezpłatny lektorat z języka niemieckiego – czytaj dalej
2/ Bezpłatne praktyki zawodowe w Klinice Beelitz – czytaj dalej
3/ Program stypendialny w Klinice Beelitz – studiuj bezpłatnie, pracuj w Niemczech – czytaj dalej
Współpraca między instytucjami jest również prowadzona w ramach programu Erasmus Plus. Uczelnia uzyskała dofinansowanie w ramach Akcji 1 w konkursie KA-131: „Mobilność studentów i pracowników szkół wyższych między krajami programu w 2021 r.” na realizację praktyk zawodowych dla studentów WSUZ w Klinice Beelitz (działanie SMP- wyjazdy na praktyki zawodowe). Projekt oznaczony jest nr. „2021-1-PL01-KA131-HED-00001969”. Projekt rozpoczął się w dniu 1 września 2021 r. i trwa 26 miesięcy do 31 października 2023 r.
Więcej informacji o projekcie czytaj dalej
Zasady promocji współpracy
Współpraca między WSUZ a Kliniką Beelitz jest również promowana przez media interaktywne takie jak strona internetowa Uczelni, fanpage, ogłoszenia na Wirtualnym Dziekanacie, grupę studentów zainteresowanych uczestnictwem w projekcie na komunikatorze WhatsApp oraz media papierowe w postaci artykułów w „Zeszytach Naukowych” i ogłoszeń wywieszanych na tablicy korkowej znajdującej się w budynku Uczelni.
W ramach bilateralnych spotkań między WSUZ a Kliniką Beelitz odbyły się również wizyty reprezentantów Kliniki Beelitz, których częścią były również stacjonarne spotkania ze studentami i prezentacja aktualnej oferty dla zainteresowanych.
Geneza współpracy z Kliniką Beelitz
W 2018 r. Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych z siedzibą w Pińczowie zawarła porozumienie z Kliniką Beelitz GMBH w zakresie współpracy partnerskiej, dotyczącej prowadzenia wspólnych projektów międzynarodowych. Pośrednikiem współpracy między dwiema instytucjami był Laszlo Schneider, dyrektor agencji rekrutacyjnej EUPaRS, poszukującej pielęgniarek do pracy w szpitalach niemieckich. W lutym 2018 r. odbyła się pierwsza wizyta studyjna przedstawicieli WSUZ w Klinice Beelitz. Celem delegacji było ustalenie modelu współpracy międzynarodowej między instytucjami. Jednocześnie, do Beelitz przyjechały 4 studentki na tygodniowy pilotażowy staż w oddziałach Kliniki.
Umowa o współpracy partnerskiej i jej założenia
W 2018 r. została między WSUZ a Kliniką Beelitz została podpisana umowa o współpracy partnerskiej w zakresie organizacji bezpłatnego lektoratu języka niemieckiego oraz praktyk zawodowych dla studentów. Istotnym aspektem umowy jest promowanie otwartego modelu współpracy, który dopuszcza elastyczne formy podziału i realizacji zadań przez partnerów: Stosownie do celów, partnerzy uzgadniają model projektu otwartego, który w ramach uzgodnionych ram, dopuszcza różnorodne zadania w celu wdrożenia jego kształtu. Zadania do jakich zobowiązują się partnerzy są następujące:
a) regularne spotkania przedstawicieli kliniki i WSUZ,
b) stała promocja Kliniki Beelitz przez dostępne media,
c) prowadzenie praktyk zawodowych w Klinice w ramach programu studiów pielęgniarstwo oraz organizacja i dofinansowywanie lekcji języka niemieckiego w Polsce.
Preambuła dokumentu wspomina o dwóch kluczowych warunkach współpracy: podziale odpowiedzialności między partnerami i kierowaniu się przede wszystkim dobrem studentów oraz obydwu stron w wypracowywaniu sukcesów i rezultatów działań. Umowa wyraża wartości humanitarne takie jak tolerancja, równouprawnienie, wyważone podejście i wzajemne poszanowanie. Celem współpracy jest przygotowanie studentów i studentek WSUZ do wykonywania zadań pielęgniarskich w odpowiednio przystosowanej do nich oddziałów instytucji medycznej w wielokulturowym społeczeństwie.
Historia Kliniki Beelitz
Klinika Beelitz Kliniken GMBH powstała w 1905 r. i pierwotnie pełniła funkcję sanatorium dla mężczyzn cierpiących na choroby układu oddechowego oraz płuc. Ze względu na świeże powietrze i leśny krajobraz, uzdrowisko to było często uczęszczane przez pacjentów z Berlina. W 1996 r. doszło do restauracji i rozbudowy architektury w wyniku którego od 1998 r. w ośrodku zdrowotnym zaczęła być oferowana nowoczesna rehabilitacja neurologiczna, jak i specjalny oddział do leczenia zaburzeń ruchu i choroby Parkinsona. Współczesna struktura instytucji składa się z następujących klinik: specjalistycznej, wczesnej rehabilitacji, neurologicznej rehabilitacji oraz specjalistycznego oddziału do leczenia chorób związanych z układem ruchowym, w tym choroby Parkinsona.
Przychodnia w Beelitz oferuje studentom pielęgniarstwa praktyki zawodowe w zakresie neurologii oraz wczesnej i zaawansowanej rehabilitacji. Wyposażenie medyczne budynków pozwala na przeprowadzenie takich badań jak radiologia, neurofizjologia, ultrasonografia, bronchoskopia, gastroskopia, echokardiografia oraz urodynamika. Dodatkowo, instytucja ta posiada akredytację na organizację staży w zakresie neurologicznej intensywnej terapii, leczenia chorób wewnętrznych, generalnej praktyki pielęgniarskiej, rehabilitacji ogólnej, społecznej medycyny i psychiatrii.