Rozwój zawodowy jest procesem przebiegającym przez większość życia. U każdego rozpoczyna się w różnym wieku, jednak zawsze związany jest z rozwojem umiejętności, zdolności, wiedzy, oraz cech osobowości odnoszących się do pracy zawodowej. Planowanie własnego rozwoju kariery, nie powinno być już dla nikogo zaskoczeniem. Dzięki przemyślanym krokom, można znaleźć dającą zadowolenie i dobre warunki finansowe pracę pielęgniarki. Im lepiej jesteś do tego przygotowany, tym większe masz szanse, że proces ten zakończy się sukcesem.
Zmiany zachodzące w dzisiejszym świecie, związane z konkurencją, nowymi technologiami, globalizacją sprawiają, że osoby które chcą utrzymać się i rozwijać na rynku pracy, muszą planować i kształtować swój rozwój zawodowy od samego początku wstąpienia na ścieżkę zawodową. Możliwość rozwoju zawodowego stanowi dla pielęgniarki jedną z podstawowych wartości w życiu zawodowym. Pielęgniarstwo rozwija się w bardzo szybkim tempie.
Przybywa także osób, które chcą w tej branży zrobić karierę. Przybywa też możliwości, nowe możliwość kształcenia po ukończeniu studiów, nowe specjalizacje i stanowiska w służbie zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie to lekki kawałek chleba – zarówno samokształcenia, jak i szukanie potem miejsca pracy, sama praca, możliwość utrzymania się w niej. Zawód pielęgniarki – obecnie już staje się coraz bardziej samodzielnym stanowiskiem, zdobywa prestiż zaufania publicznego. Dlatego coraz więcej kobiet i mężczyzn decyduje się na wykonywanie zawodu pielęgniarki. Pielęgniarki, które są ambitne, chcą się uczyć, kończyć studia, i to dość trudny przecież kierunek, chcą faktycznie lepiej zarabiać i piąć się po szczeblach kariery, też po zakończeniu standardowej nauki muszą się o to postarać. Nie musi, ale może – dla zwieszenia sowich szans zawodowych, dla podniesienia atrakcyjności pracy.
Wiadomo, że jest to praca ciężka i wymagająca. Ale też w pewien sposób zróżnicowana – np. choćby w szpitalu. Niektóre oddziały są bardziej wymagające, inne mniej. Inaczej jest na oddziałach zabiegowych, inaczej np. na onkologii, inaczej na oddziale dziecięcym, na izbie przyjęć, na oddziale ratunkowym, czy w oddziałach hospicyjnych i paliatywnych. Nie każda pielęgniarka nadaje się do pracy pod naprawdę ogromna presja. Czasem jest tak, że np. po kilku latach czy nawet miesiącach pracy na wyjątkowo wymagającym oddziale pielęgniarka musi zostać przeniesiona. Choćby ze względu na obciążenia psychiczne, np. na oddziale dziecięcym czy na oddziale onkologicznym, ale też fizyczne – gdy pracuje na oddziale ratunkowym, gdzie cały czas się coś dzieje, gdzie jest praca bardzo wymagająca, cały czas na nogach. Dlatego pielęgniarka powinna zadbać o to, by poprawiać swoje możliwości także zawodowe, by nie okazało się, że jest skazana na pracę w miejscu, które ją wyczerpuje, że nie ma możliwości przeniesienia się na lepszy z jej punktu widzenia oddział, bo tam są inne, lepiej wykształcone.
Na pewno jednak warto też pamiętać, że zmieniająca się sytuacja na rynku pracy sprawia, że faktycznie pielęgniarki są lepiej oceniane. W porównaniu z innymi zawodami, profesjami – bycie pielęgniarką to zawód pożyteczny, mający poważanie, wzbudzający szacunek, kojarzący się pozytywnie – mimo że ludzie mają różne doświadczenia. Ale jednak ten etos pracy nadal jest tego typu zakorzeniony.
Od każdego kto już zdobędzie uprawniania zawodowe, wymaga się jednak ciągłego dokształcania, czyli ustawicznego kształcenia przez całe życie zawodowe. Na pewno więc zawód pielęgniarki jest dla tych, którzy chcą się rozwijać, chcą, by ich praca była ważna, doceniana, by coś się działo – oczywiście najlepiej w pozytywnym sensie, gdy uda się kogoś uratować, komuś pomóc – jest to największa satysfakcja. Warto więc wziąć to pod uwagę, wybierając dla siebie zawód pielęgniarki.
Kluczowym aspektem staje się zadowolenie pielęgniarki i motywowanie jej w taki sposób, aby związała się z tym zawodem na całe życie i była dumna z dokonanego przez siebie wyboru.